Voyager Elite force: Expansion pack

Voyager Elite force: Expansion pack

Rok: 16.05.2001
Typ: 3D akce
Výrobce: Raven soft
Vydavatel: Activision

Brzy se přestaneš tak vyzývavě tvářit Chaotiko. Datadisk k Voyager Elite force byl oficiálně ohlášen 28. 02. 2001. VEF je hra úspěšná, dobře se prodává, získala spousty ocenění a titulů 3D akce roku apod. Nejvíce po pokračování prahlo samozřejmě USA, ale i třeba Evropa a konkrétně Německo, kde je populace trekkies velmi vysoká. Název datadisku je VEF: Expansion pack, protože ještě s dalším podnázvem by to bylo příliš dlouhé a tak se zůstalo u Expansion packu.

Datadisky se obvykle rozdělují na téměř plnohodnotné hry, ovšem s menším počtem levelů nebo na výškrabky z hrnce, které zůstali na dně po dokončení hry. Soudě podle informací a různých rozhovorů s tvůrci vypadá tento datadisk na druhý případ. Jádrem je virtuální interaktivní prohlídka Voyageru, kde budete mít volný přístup k všem palubám lodi. Takhle to zní velice lákavě, ale když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že není všechno zlato co se třpytí. Pokusím se to rozebrat podrobněji.

Constance Goodheart. Pojem virtuální v tomto případě znamená, že si budete moc procházet volně všechny lokace Voyageru, ale pouze ty, které se ve hře objevili. Nikde není zmínka a ani na screenshotech není vidět, že navštívíte nějaké další lokace. Takže na virtuální prohlídku Voyageru zapomeňte. Budou to pospojované lokace Voyageru dohromady tím stylem, že vejdete do turbovýtahu, dojedete řekněme na palubu strojovny, kde bude dostupná pouze strojovna a pár chodeb v okolí. Další cestu vám zabrání silová pole a dveře na chodbách budou opět zavřeny. Tedy to samé co v originále.
Pojem interaktivní zní skvěle, kdo by si nechtěl popovídat s Janewayovou nebo se Seven? Jenže v jednom z rozhovorů tvůrci říkají, že hlavní televizní charaktery žádné nové rozhovory nenahráli a vystačili si se zbytky, které nebyli ve hře použity. Takže na interaktiní klábosení také zapomeňte. Bude to opět stylem Hi Barbie, Hi Kenn jako v originále, kdy mezi sebou postavy prohodí pár nic neříkajících vět. Nové rozhovory budou mít tedy jen členové Hazard týmu.
Pojem prohlídka zní neméně skvěle, ale... Dostanete do ruky tricorder se kterým prý můžete zkoumat postavy a zařízení. Z dostupných informací to ale opět vypadá jako nic moc zábava a myslím podle screenshotů, že vám tricorder ukáže jen jméno předmětu a toť vše. Funkční by měli být zařízení lodi, takže by jste mohli ovládat transportér, astrometriku atd. Nečekejte však něco extra, vpodstatě jen použijete konzoli a něco se stane. Vaše "turistické" snažení by snad mohlo být okořeněno občasným skrytým subquestem, na který pokud budete pátrat narazíte. Ovšem pokud to nezahrnuje nalezení tajné mapy k záchodům, nijak mě to neohromuje.

Úsměv bastarde. Tohle má prý být klidná relaxační zahrada. Tím by byla probrána virtuální interaktivní prohlídka Voyageru. Osobně doufám, že to nabídne trochu víc zábavy než jak to vypadá. A je tedy ve hře vůbec něco nového pro single player? Ano. V simulátoru na vás čekají neuvěřitelné celé tři nové holomise. První a nejzajímavější je Parisův holoromán Kapitán Proton na který se těším a kde budete v roli Protona bojovat proti Dr. Chaoticovi. Celá mise je samozřejmě černobílá a obsahuje jedinou novou zbraň datadisku, pistoli Kapitána Protona. Druhá mise je dobytí klingonské základny o které není více zpráv. Jediné co vím je, že musíte porazit nějakého klingonského diktátora. Třetí mise je utopická relaxační zahrada plná jednoho nového druhu monstra, které musíte vystřílet. Trochu mi to prostředí připomělo Unreal. Shrneme-li si to, je toho nového pro single player opravdu málo. Tři mise, jedna zbraň, pár nových nepřátel a možnost procházet lokace Voyageru jako celek.

Multiplayer nabízí také několik novinek, ale opět žádná sláva. Následně vypisuji vše, co je nové:

- 22 nových map (prostředí Federace, Klingoni, Borg, Scavenger, Divoký Západ a Dreadnought).

- 11 nových multiplayerových postav:
Kapitán Proton
Dr. Chaotica
Satan´s robot
Královna Arachnia
Buster (pobočník kapitána Protona)
Constance Goodheart
Kapitán Janeway jako Borg (Z epizody Unimatrix zero)
B' Elanna Torres jako Borg. (Z epizody Unimatrix zero)
Por. Tuvok jako Borg (Z epizody Unimatrix zero))
Boothby (Univerzální multidědek co dělá zahradníka, učitele, a kdoví co ještě na Akademii)
Ferengiové

- 5 nových herních modů:

* Disintegration
Startujete s compression riflí, oba druhy střelby jsou identické, každý zásah rovná se smrt, takže není čas cokoliv sbírat, pouze střílet a snažit se to přežít.

* Assimilation
Stojí proti sobě dva týmy, Flotiláci a Borg. Flotiláci mají za úkol zlikvidovat borgskou královnu, Borg naopak dostat všechny Flotiláky. Když Borg dostane Flotiláka, ten se stává Borgem, přidává se na stranu Borgu a bojuje proti zbylým Flotilákům. Zdraví borgské královny se samo regeneruje, Borgové nemohou používat zbraně, jen takovéty "blesky", ale zase nedostatek zbraní dohánějí zvětšujícím se počtem vojáků jak postupně dostávají Flotiláky a také používají adaptující se štíty.

* Last person standing
Kdo zůstane, ten vyhraje. Jednoduché a výstižné.

* Action hero
Jeden hráč jako akční hrdina začíná se všemi zbraněmi, ostaní ne. Kdo ho sejme, dostane všechny zbraně a stává se novým akčním hrdinou na kterého se ostatní vrhnou.

* Specialties
Můžete si vybrat ze šesti specialistů, kteří mají každý jiné dovednosti, zbraně a vybavení. Něco jako Team fortress.
+ Infiltrator (Munro) - Rychlý, může vysoko skákat, má phaser a nouzový transportér, nemá zbroj.
+ Zdravotník (Jurot) - Startuje s phaserem, hyposprayem a medkitem. Může se léčit hyposprayem nebo s ním zabíjet (alt-fire). Má střední zbroj a regeneraci.
+ Těžké zbraně (Biessman) - Startuje s quantum burstem a tetrion disruptorem. Je o něco pomalejší než ostatní, ale má plnou zbroj.
+ Sniper (Telsia) - Startuje s I-modem a compression riflí. Jediná, která může používat zoom u zbraní. Má slabou zbroj.
+ Demolice (Chang) - Startuje se scavenger riflí, grenade launcherem a detpackem. Poloviční zbroj.
+ Technik (Chell) - Startuje s phaserem, arc welderem a přenosným silovým polem. Může někoho jednou za hru "zneviditelnit, má poloviční zbroj.

Není plánováno demo datadisku, jelikož by tam stejně nebylo co ukazovat takže koupit či nekoupit závisí jen na tom, co se dočtete v recenzích.